GRAND AZUR MARMARİS

Grand Azur Marmaris Siteler bölgesinde denize sıfır konumda beş yıldızlı bir otel. Siteler, Marmaris merkeze en yakın konumda – yürüme mesafesinde – bulunan ve aynı zamanda deniz kenarında pek çok konaklama tesisine, restoran ve cafelere ev sahipliği yapan hareketli bir bölge.

Marmaris benim için Bördübet, Turunç, Selimiye, Söğüt, Bozburun demek. Bu bölgeler haricinde Marmaris’e en yakın konumda konakladığım tek yer İçmeler bölgesindeki Grand Yazıcı Palace olmuştu. Bu konaklamanın da balayımızda yani 17 sene önce olduğunu söylemeliyim. Bu sebeple Marmaris merkeze ilişkin neredeyse en ufak bir fikrim yoktu. Aslına bakarsanız Marmaris’in içinde konaklamak gibi bir isteğim de hiç olmadı. Zira şehrin uzağında öyle büyüleyici mekanlar var ki, şehir merkezine girmeye vakit bile kalmıyor.

14 Nisan 2019 tarihinde Marmaris merkezden start alacak olan Granfondo Bisiklet Yarışlarına eşlerimizin katılacak olması sebebiyle, bir kaç aile çocuklarımızla birlikte üç günlük bir gezi planladık. Yarışın başlayacağı noktaya yakın olması açısından, çocuklarımızla birlikte rahat edebileceğimiz bir otel arayışına girdik. Bu arayışın sonucunda en uygun otelin Grand Azur olduğuna karar verdik. Zira otel ferah ve bakımlı, odalar geniş, tesis denize sıfırdı.

IMG_8260.JPG
Pastane

Denize sıfır derken, buraya bir virgül koymak durumundayım. Kıyı Kanunu madde beş  ek maddeleri  ‘Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir‘, ‘Yaklaşma mesafesi ve kıyı kenar çizgisi arasında kalan alanlar, ancak yaya yolu, gezinti, dinlenme, seyir ve rekreaktif amaçla kullanılmak üzere düzenlenebilir’  şeklindeki amir hükümler gözetilerek, Marmaris sahillerini kendi tekellerine alan otellere sınırlama getirilmiş. Herkesin sahillerden yararlanma hakkı bulunduğundan, Marmaris Belediyesi uzun yıllar önce Marmaris Marina’dan başlayarak, İçmeler şehir merkezine kadar, kilometrelerce süren muhteşem bir sahil şeridi yapmış. Bu sahil yolunda yürüyüş parkuru, bisiklet parkuru, yer yer spor alanları, dinlenme alanları dahi var. Ben bu yürüme yolundan müthiş keyif aldım. Her gün İçmeler istikametine doğru, çam ormanlarının içinden geçerek İçmeler sahili bitimine kadar yürüyüş yaptım. Hiçbir yürüyüş rotasından bu kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum.

Dolayısıyla Marmaris merkez- İçmeler sahil şeridinde denize sıfır tesis demek, plaj ile otel arasında yürüme yolunun geçtiği tesis demek. Ancak tüm tesisler plajlara kendi iskelelerini, şezlong – şemsiyelerini ve sosyal tesislerini koyup sınırlarını belirledikleri için, umuma açık bir plaj görüntüsü de yok. Grand Azur’da otelin hemen önünde yer alan plaja şahane bir sahil barı inşa etmiş, bakımlı kum sahile de şezlong ve şemsiyelerini serpiştirmiş. Otelde en beğendiğim, keyif aldığım köşe bu sahil barı oldu.

IMG_8266.JPG
Sahil barı

Sahil yürüyüş yolunun umuma açık olması sebebiyle otele ve otelin plajına giriş çıkışlarda sıkıntı olduğundan, otel misafirini ayırt edebilmek için hiç sevmediğim bileklik uygulamasını kullanıyorlar. Otelin sahil çıkışında da bir güvenlik görevlisi giriş çıkışları denetliyor.

Sahil kum, denizin içi ince çakıl taşı. Denizin içinin çakıl taşı olması denize şeffaf bir berraklık sağlıyor. Karşı da Marmaris’in yemyeşil çam ormanlarıyla kaplı irili ufaklı adaları. Seyrine doyum olmayan bir manzara.

Beş yıldızlı Grand Azur, bu yıl -2019 – el değiştirmiş olması sebebiyle personelde de değişiklik yapılmış. Gittiğimiz bahar aylarında sezon henüz yeni yeni açılmaya başladığından, personel arasında bir koordinasyonsuzluk mevcuttu. Örneğin  restoranda çalışan personel, bardaki uygulamadan haberdar değildi. Hatta Müşteri İlişkileri departmanı, herşey dahil konseptinin içine neyin dahil olup, neyin olmadığını bile bilmiyordu 🙂 Ancak gayet samimi bir çaba ile doğru bilgiyi edinip, bize ulaştırma konusunda gayret gösterdiklerini söyleyebilirim. Personel ile ilgili -ufak tefek acemilikler dışında- hiçbir olumsuzluk yaşamadık.

IMG_8259
Alışveriş bölümü

Tesis ultra her şey dahil konseptinde çalışıyor. Alacarte restaurant ücretli. Bunun dışında ana restoran, snack barlar ve pastanedeki tüm yiyecek içecekler ücretsiz. Tüm yerli ve yabancı içkiler – üst segment içkiler de dahil – ücretsiz. Tüm ithal içkilerin sınırsız olması otel fiyatının yüksek olmasını açıklıyor sanırım.

Yemekler kaliteli ve lezzetli. Özellikle pide fırını oldukça başarılı. Yemeklerle ilgili yapabileceğim tek eleştiri, gerek ana yemeklerde gerekse mezelerdeki çeşidin az olması.

Tesisin gerek ortak alanları, gerekse odaları geniş ve hijyen. Ana restoranda yeteri kadar kapalı alan yok, bu nedenle soğuk havalarda masa bulma konusunda sıkıntı yaşanabilir. Lobby Bar’da her akşam canlı müzik olması keyifliydi. Pastanedeki waffle servisi, play station odası, ping- pong ve bilardo salonu da çocuklarımızı mutlu etti. Spa bölümü temiz olmasına karşın, sıkıcı dekorasyonu ile bizi pek cezbetmedi.

Özetle, tesis Marmaris merkeze yakın olan konumu, güzel plajı, lezzetli yemekleri, hijyeni, ferahlığı, ultra herşey dahil sistemi ile bizi genel olarak memnun etti.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s