BİR KERVANSARAY:GAZİANTEP ŞİREHAN OTEL

Gaziantep’in popüler oteli. Oldukça büyük bir kervansaray, uzun çalışmalar sonucunda büyük bir otele dönüştürülmüş ve 2013 yılında hizmete girmiş. Otel konum olarak ideal. Tarihi çarşının hemen yanında.

Şirehan, 1885 yılında Halep valisi Cemil paşanın emriyle, halktan gelen vergilerle inşa edilmiş. Vergi veremeyenler de kervansarayın inşaatında çalıştırılmış. Kesme taştan yapılan iki katlı kervansaray, İpek yolu üzerinde Antep’ten Kore’ye kadar uzanan bölgedeki en büyük kervansaray. Öncelerde Belde Han adıyla anılan bu han, üzüm, fıstık, incir alım satımı yapıldığı için, halk arasında Şirehan ismini almış. Kervansaray 1994 yılında ciddi bir yangın geçirmiş ve yeniden restore edilmiş.

Otelde 96 adet standart oda, 13 adet suit oda ve 1 adette kral dairesi dediğimiz padişah odası var. Odaların herbiri birbirinden şık ve konforlu.

IMG_7899a

Otopark sorunu yok. Kahvaltı açık büfe ve çeşit zengin. Devasa bir lobi mevcut. Bence  geniş avluyu odalardan ayırmak için yapılan restorasyonda alüminyum değil de ahşap kullansalarmış, tarihi dokuyla uyum sağlayacak ve göz tırmalamayacakmış. Bu kadar kusur, kadı kızında da olur diyorum ve oteli gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.

 

Reklam

BİR KERVANSARAY:GAZİANTEP ŞİREHAN OTEL” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s