SWAY HOTEL PALANDÖKEN

Palandöken’in şu anda en yeni ve en gözde oteli olduğunu işittiğimiz Sway Otel‘e sömestr tatilimizi geçirmek üzere çocuklarımızla birlikte gittik. Erzurum havaalanından Sway Otel’e gitmek 20 dakika sürüyor. 1950 rakımlı Erzurum’dan dört km.uzaklıkta bulunan Sway Otel, 2142 metre yükseklikte. Biraz yukarısında Polat Otel var ancak pistleri birbirinden bağımsız. Yakın çevrede başkaca bir otel ve tesis yok. Aşağıda Erzurum manzarası ve Erzurum’u çevreleyen dağlar görünüyor.

IMG_2086a
Sway Otel

Telesiyej hemen otelin önünde. Otel tam kapasite çalışmasına rağmen hiç sıra beklemeden bindik telesiyeje. Telesiyejden birinci durakta inerseniz, mavi pistte kayıyorsunuz. Ancak bu pist kısa. Aşağıya inmek beş dakika bile sürmüyor. İkinci durakta inerseniz tüm pistler ya kırmızı ya da siyah. Tek mavi pist seçeneğiniz birinci durakta. Bu bakımdan Palandöken acemi kayakçılara hitap edecek bir parkur değil. İkinci durakta rakım 2380 metre. Zirveye çıkayım derseniz teleski ile devam etmek gerekiyor. Zirve de manzara muhteşem. Rakım ise 2460 metre. Kar çok kaliteli. Kristalize toz karda kayma keyfi yaşanıyor.

Telesiyeje binilen noktada otele ait bir cafe var. Camekanla kapatılmış bu cafede sigara içmek serbest. İçerisi duman dumana olduğu için çocuklarla oturmak istemedik. Hava müsade ettiği kadarıyla dışarıda oturduk. Sıcak şarap servisi var ve lezzetli.

Sway Hotels tam pansiyon plus konseptinde çalışıyor. Yemekte alınan su ve kapalı meşrubatlar ücretsiz. Her türlü içki ekstra. Odaya da hergün kişi başı yarım litre ücretsiz su bırakıyorlar. Otelde en memnun kaldığım nokta yemeklerin kalitesi ve lezzetiydi. Dağ otellerinde az rastlanacak kadar iyiydi yemekler. İsim yapmış yaz otellerinde bile kırmızı ette kısıtlama yapıldığına çok tanık olmuşluğum var.  Sway Hotel de öğle yemeği de dahil olmak üzere her gün büfede kuzu ve dana eti çeşitleri mevcuttu. Meze büfesinde sushi,  tatlı büfesinde çikolata şelalesi bile vardı. Yemek seçen insan bile zorlanmaz bu otelde.

Odalar büyük ve ferah. Ancak odalar ve restoran ne kadar sıcaksa, lobi ve oturma salonu da o kadar soğuktu. Neredeyse paltolarla oturduk.

Kapalı yüzme havuzuna girmek için spaya indiğimizde bone takma zorunluluğu olduğu söylendi ve bize dört adet bone verildi. Daha sonra 40 TL.bone ücretinin hesabımıza yazıldığını gördük. Bu uygulamayı çok yadırgadık. Havuza girmek istiyorsanız, bonenizi yanınızda götürmenizi tavsiye ederim.

Kayak dersinin saati 180 TL. Uludağ’daki ücretle aynı. Kayak hocasını otelden temin ediyorsunuz. Kayak odasının işletmesi yabancı bir kimsede. Kayak odasında sizinle pek ilgilenen olmuyor. Kayak malzemelerini kendiniz giyip kendiniz çıkarıyorsunuz.

Otelde bir memnun olduğum hususta oyun odası oldu. 4-12 yaşa hizmet veren Penguen çocuk klübü büyük ve ferah. Sabah 09.00 da açılıp akşam 22.00′ ye kadar hizmet veriyor. İki anaokulu öğretmeni dönüşümlü olarak çocukların başında gözetmen olarak bulunuyor. Her gün aktivite yaptırıyor. Sinema saati de var. Bu oyun odası sayesinde, Ada’yı güvenle emanet edip kayak yapma fırsatı buldum.

Bir de kayak dersi almaya başlayan çocuklar için snowpark var. Burada acemi kayakçıların işini kolaylaştıracak bir kayak bantı da bulunuyor.

IMG_2091a

Sway Hotel gerek konumu ve pistleri, gerek nezih ortamı, gerekse kalitesi ile Uludağ otellerinin üstünde kalitede hizmet veren bir otel.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s